פרסום ברדיו

פרסום בעל חשיפה רחבה

יש ברדיו משהו שקשה לקחת ממנו, הזמינות שלו. בין אם אנחנו מקשיבים לו במכונית, באוטובוס, במונית, בבסיס, במחשב או בנייד, הוא תמיד איתנו. דבר זה מביא לתפוצה רחבה של כל מסר שרוצים להעביר. אנו מכירים את השימוש שעושה ממשלת ישראל ברדיו, עוד מימים עברו, שבהם התרעות על נפילות טילים במלחמת המפרץ היו משודרות דרך תדרי הרדיו. פרסום ברדיו יכול להגיע ללא מעט מאזינים, שאינם רק מאזינים לו תוך כדי פעולה כלשהי, אלא שהם ממש קשובים אליו.

ישנן שעות שידור שהן שעות החסד של אזרחים ישראלים רבים, ואם המפרסם דואג למסרים מדויקים המתאימים לאוכלוסיה שמאזינה, הוא יכול להגיע לציבור גדול, אך לא פחות חשוב, ממוקד. בין האזנה קבוצתית לרדיו (עבודה, מילואים, וכו') ובין האזנה אינטימית (לבד אל מול מקלט רדיו המשדר את השעה שלכם), פרסום ברדיו יכול לתת תמורה לעלויותיו השונות. מפרסמים רבים אפילו דואגים לשמור את דריכותם של המאזינים על ידי "טיזרים" מסקרנים שבנויים ממשפט אחד התורם למעורבותו של המאזין, בכך שהוא מנסה לנחש איזה פריט או שירות יפורסם בעקבות טיזר זה.

פילוח ועלויות

נושא הפילוח הוא דבר שמעניין כל פרסומאי, מאחר ובלעדיו יכול מסע פרסום מסוים לעלות כסף רב מבלי למצות את הפוטנציאל שבו. פרסום ברדיו, שיגיע לבני גיל הזהב שמאזינים לשירים נוסטלגיים, יהיה כזה שכולל בתוכו פרסומות למגורים מוגנים, שירותים ומוצרים מיוחדים לבני גיל הזהב, וכד'. כך נעשה פילוח ביחס לכל שדרן וסוג השידור שהוא מעביר. אם לדוגמה מדובר בתכנית אקטואליה, אז כדאי מן הסתם לבדוק יותר לעומק את חתך הציבור שמתקשר בכדי לחוות דעה או "להתקוטט" עם השדרן הנמרץ.

בעזרת הפילוח המדויק נעשה הפרסום הנ"ל זול יותר, מאחר וזמן הפרסום שיירכש עבור ג'ינגל מסוים יהיה כזה שיתבצע בהתאמה למאזינים באותה השעה. אם מודדים את העלויות אל מול האפקטיביות של פרסום ברדיו, ניתן לראות כי פרסומת שחוזרת על עצמה בתדירות גבוהה, אל מול קהל שבוי (כזה הנמצא ברכבו, או באוטובוס למשל), חודרת היטב אל התודעה ומספקת פידבקים נדרשים, בצורה של קניות או סקרנות המניעה לפעולה. זו היא נקודה חשובה שלא קיימת כמעט בשום פלטפורמה אחרת, מאחר ואנו תמיד יכולים להפסיק את השמיעה בסלולארי, ואנו יכולים לקום מהטלוויזיה ולעשות משהו אחר, אך קיים סיכוי קלוש שנכבה את הרדיו באוטו.

האם הוא עומד במבחן הזמן ?

למרות הדברים שנכתבו לעיל, בעידן רשת האינטרנט המפותחת והמתפתחת, נראה שלפרסום ברדיו יש מתחרה לא פשוט. אם בעבר הייתה רשת האינטרנט זמינה רק למחשבים נייחים, הרי שכיום ניתן לגלוש בה בעזרת מחשבים ניידים וכמובן גם עם מכשירים סלולאריים חכמים. עובדה זו, יחד עם שיטות פרסום מעניינות, שבהן נעשה שימוש באינטרנט, כמו פרסום ויראלי למשל (שבו עובר מסר פרסומי בצורה מפולחת טובה ביותר, וכמעט ללא עלות כספית) משנה את פני עולם הפרסום.

הפרסום הופך להיות יותר ויותר אישי, מאחר ולקוחות פוטנציאליים הופכים להיות חברים בפייסבוק, משאירים פרטים אישיים בבלוגים או אתרי השוואת מחירים, וזוכים לקבל תגובה עדכנית לצרכים האישיים שלהם. מעבר לחוסר המשמעותי של אלמנט חזותי, פרסום ברדיו לוקה בכל הקשור לפידבקים מיידים שאליהם כל מפרסם ו/או משווק משווע. גם העניין הפסיכולוגי עושה את שלו, ויש כאלו שכשמזכירים להם את המושג רדיו, הם לא ממש מעוניינים להיראות "עתיקים", אם ניתן להגדיר זאת כך, והם מיד שולפים מכשיר דיגיטלי משוכלל שמשמיע שיר אהוב עליהם במיוחד, מרשימת הפלייליסט שהכינו להם מבעוד מועד.

2 תגובות בנושא פרסום ברדיו

  1. פרסום ברדיו מבחינת אפקטיביות של מכירה לא גבוה במיוחד.
    אנשים פונים לרוב לחיפוש באינטרנט.
    אבל תמיד כדאי לנסות את כל שיטות הפרסום ולבחון מהו הפרסום המתשלם ביותר.

  2. מאת מתנות‏:

    מה גם שמעניין שלעסקים שמוכרים רק דרך האינטרנט אולי אין טעם בכלל להשקיע ברדיו אלא להפנות את כל התקציב לפרסום ברשת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *