שיווק ברשתות חברתיות

מהו שיווק ברשתות חברתיות (SMO – Social Media Optimization)? אנו שומעים את הביטוי הזה המון בזמן האחרון ויש לכך סיבות לא מעטות. בדקו את עצמכם, את הילדים שלכם, את החברים שלכם, וכל מי שאתם מכירים (במיוחד אם אתם צעירים) וראו עד כמה הם מחוברים לרשת חברתית וירטואלית כלשהי וגלו מה שנקרא "כל ישראל חברים"

סקרים מציגים נתונים על בילוי של שעות רבות מול רשת חברתית (בעיקר פייסבוק הידועה), כשכל זאת רק מדגיש את העובדה כי רובנו עוברים לאט לאט ל"חברות וירטואלית", יותר מאשר מוחשית. שיווק ברשתות חברתיות מנסה לנצל את הפלטפורמה הקיימת ברשתות הללו ולהגיע לקהל יעד רב, שכבר די מפולח, כך שניתן לכוון אליו מסרים ממוקדים ולבדוק את התגובות שלו בצורה מדויקת. שיווק ברשתות חברתיות מציג עבודת שיווק בפורומים, קהילות, קומונות, אתרי שיתוף, וגם התערות ב"ססשנים" של "טוקבקיסטים".

ישראלים רבים מצטרפים למעגל חברתי כזה או אחר במסגרת פלטפורמה אינטרנטית כלשהי, כך שמהלכי שיווק ברשתות חברתיות שונות הם דבר מתבקש שאף משווק לא יכול להתעלם ממנו יותר. בעזרת בנייה וקידום דף אוהדים, ניהול פרופיל מגוון, ופעילות עסקית המובילה להנעה לפעולה שגוף מסוים מבקש, ניתן ליצור תקשורת ישירה ורציפה עם קהל יעד ולעמוד במטרות עסקיות, חברתיות וכיו'.

כיצד מפיקים תוצאות משיווק רשתות חברתיות  ?

מה באמת שווים אותם "לייקים", במהלכים של שיווק ברשתות חברתיות (כמו פייסבוק למשל), שמשתמשים שונים מואילים בטובם לספק ע"י הקלקותיהם. רק אם נחפש את הרווח בצורה עקיפה, נוכל לגלות אותו. שיווק ברשתות חברתיות מנסה ליצור קבוצה גדולה בעלת מכנה משותף, הנחשפת למוצר, לשירות או לכל מטרה עסקית או חברתית כלשהי.

לאחר החשיפה נעשה סינון טבעי בין אילו הלוחצים "לייק" למשל, והופכים להיות מעורבים יותר או אף מונעים לפעולה שהמשווק מעוניין בה, לבין אילו שהמסר לא מדבר אליהם, למרות חברותם בקבוצה, פורום, קבוצת דיון, וכד', והם נשארים פאסיביים בהתייחסותם למסר שאותו שיווק ברשתות חברתיות העביר להם. מבין כל אילו שנחשפו, וגם הגיבו ברכישה, המלצה, העברת המסר, וכד', ניתן להפיק את הרווחים שאליהם אותו שיווק ברשתות חברתיות מכוון.

הנושא של שיווק ברשתות חברתיות עדיין צובר תאוצה ולכן הוא אינו יכול לספק נתונים מדויקים ותכנון מושלם של המהלך, אך דברים כמו הגדרת המטרה, וטיפול יצירתי ועקבי בפרופיל שאתם יוצרים, הם דברים שחשיבותם כבר הוכחה בהיסטוריה הקצרה של צורת השיווק הנ"ל. מטרות מדויקות מסייעות לגיוס החברים הנכונים, ועדכון הפרופיל חשוב בכדי שהחברים יישארו ערניים ודרוכים לכל מהלך או חידוש שאתם מתכננים. האינטרנט הוא דבר דינאמי מאוד וכל דריכה במקום, כמוה כהליכת לאחור והעלמות בתהום הנשייה הוירטואלי.

מהו האפקט של שיווק ברשתות חברתיות ולמי הוא מתאים ?

שיווק ברשתות חברתיות מעניק אפקט חשוב של נוכחות, שבו המותג או השירות נגיש יותר לקהל יעד המעוניין להכיר אותו. קהל היעד יכול להגיע דרך מנועי החיפוש השונים, שבלעדיהם קשה לכל דבר לשרוד ברשת האינטרנט. אם שיווק ברשתות חברתיות לא יהיה כזה המנתב את תנועת הגולשים אל המקום הייעודי שבו הם אמורים לבצע את הפעולה שבה אתם מעוניינים, הרי שכלל לא השגתם את המטרה.

שיווק ברשתות חברתיות יכול להתאים בימים אילו כמעט לכל אחד, מאחר והתנועה זורמת לכיוון רשת האינטרנט ולכן שיווק ברשתות חברתיות הוא אלמנט שאינו נחשב למותרות או למהלך חדשני וניסיוני, אלא למהלך שהופך לחובה של ממש. בהתאם להגדרת המטרות ולמיקוד הפעולות השונות, יכול שיווק ברשתות חברתיות להעניק מדד מדויק לגבי תוצאות המהלך ובכך לאפשר לכל גוף לתקן ולמקד את מהלכיו עוד יותר, בכדי לשדרג את עקומת השגת המטרה שקבע לעצמו.

רשתות חברתיות מומלצות

youtube, facebook, pinterest, twitter, googleplus ועוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *